Zamek w Edynburgu

Edynburg to piękna stolica Szkocji, która znajduje się w północno-wschodniej części Wielkiej Brytanii. To miasto uniwersyteckie, w którym zawsze coś się dzieje, chociażby liczne festiwale. Wybudowano go na siedmiu wzgórzach i czaruje niezwykłą architekturą. Prócz tego zachwyca również zielenią, wspaniałymi parkami i ogrodami, w których można wypocząć i zapomnieć o całym świecie.

 

By niedrogo dolecieć do Edynburga warto skorzystać z tanich linii Ryanair, których loty odbywają się we wtorki, czwartki oraz soboty z lotniska w Krakowie, w środy i niedziele z Łodzi, w poniedziałki i piątki z Poznania, w poniedziałki, czwartki i soboty z Gdańska, we wtorki i soboty ze Szczecina, a we wtorki, czwartki i soboty z Katowic oraz przelotów czarterowych. Dobrze jest także zapoznać się z ofertą linii EasyJet.

Port lotniczy stolicy Szkocji ulokowany jest około 10 kilometrów na zachód od centrum miasta, a dokładniej w dzielnicy Ingliston. Do śródmieścia można dostać się własnym samochodem, tramwajem lub autobusem. Z lotniska do miasta prowadzi bardzo dobrze oznakowana autostrada A8. Wybierając tramwaj warto zapamiętać o wcześniejszym kupnie biletu, ponieważ w środku pojazdu nie ma automatów, natomiast zawsze są kontrolerzy. Czas przejazdu trwa 30 minut, a cena biletu wynosi 5 GBT.

Edynburg to przede wszystkim wznoszący się nad miastem piękny zamek, wybudowany na szczycie wygasłego wulkanu, renesansowy pałac, w którym przechowywane są insygnia władzy królewskiej czy Holyrood, rezydencja królewska. To jednak nie wszystko. Będąc w tym pięknym mieście warto pospacerować po głównym trakcie starówki, zwanym Królewską Milą, bowiem właśnie tu podziwiać można architekturę Edynburga w całej swoje krasie.

Stolica Szkocji czaruje również muzeami oraz niezwykłym Królewski Ogrodem Botanicznym, w których znajduje się wiele rzadkich gatunków kwiatów. Znajduje się on nieco za miastem, dzięki czemu można tu prawdziwie wypocząć od zgiełku. Z muzeów zaś warto odwiedzić Szkockie Muzeum Królewskie ulokowane w pałacu w stylu weneckim, które czaruje wyjątkową kolekcją – są tu przedmioty z czasów prehistorycznych, rzymskich czy wikingów.

Design by Joomla