Urzekająca i pełna zabytków Lizbona przyciąga turystów pragnących poznać bogatą i niezwykle intrygującą historię Portugalii. Klimatyczne wąskie uliczki, liczne zabytki architektury sakralnej, wpisana na listę UNESCO dzielnica Alfama oraz położona nad brzegiem rzeki Tag Torre de Belem zachwycą żądnych wrażeń miłośników zwiedzania.

Urlop w Lizbonie - lotnisko Humberto Delgado, zabytki i atrakcje turystyczne miasta

Lizbona posiada jeden międzynarodowy port lotniczy, który od 2016 r. nosi nazwę Humberto Delgado. Jest to największe lotnisko na terenie Portugalii i zarazem jedno z najbardziej okazałych w Europie. Obiekt znajduje się ok. 7 km na północ od centrum, a dojazd do serca miasta taksówką lub komunikacją publiczną trwa ok. 15 minut. Z lotniska do centrum Lizbony można się dostać aerobusami, metrem, a także autobusami linii: 705, 708, 722, 731, 744, 750 i 783.

Zwiedzanie portugalskiej stolicy warto rozpocząć od zapierającego dech w piersiach klasztoru Hieronimitów z pierwszej poł. XVI w., wzniesionego w stylu manuelińskim, który zlokalizowany jest w uroczej dzielnicy Belem. Kolejnym, godnym uwagi zabytkiem, jest położona u brzegu rzeki Tag wieża Torre de Belem oraz znajdujący się nieopodal Pomnik Odkryć Geograficznych, przedstawiający historyczny żaglowiec oraz sylwetki znanych portugalskich odkrywców, w tym księcia Henryka Żeglarza. Eksplorując pełne tajemnic zakamarki Lizbony, nie można również zapomnieć o zabytkowej, wpisanej na listę UNESCO, dzielnicy Alfama, jedynej która przetrwała trzęsienie ziemi w 1755 r. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Lizbony, zlokalizowanych na ternie Alfamy, jest m.in. wybudowana w 1150 r. katedra Se, która została wzniesiona na cześć zwycięstwa nad Maurami. Jej budowę zlecił pierwszy król Portugalii – Alfons I Zdobywca. Świątynia przeszła dwa trzęsienia ziemi, w 1344 i 1755 r., jednak na przestrzeni czasu wielokrotnie ją odbudowywano i odrestaurowywano.

Lizbona - urlop pełen wrażeń

Urlop w Lizbonie dostarczy wielu wrażeń miłośnikom zwiedzania, zafascynowanych barwną historią i kulturą Portugalii. Wąskie, klimatyczne i pełne zabytków uliczki, widok roztaczający się z położonej na skalistym szczycie Alfamy oraz niezwykły lizboński klimat sprawią, iż wycieczka do portugalskiej stolicy stanie się niezapomnianą przygodą.

Design by Joomla