Największe w Europie miasto - Londyn http://www.cityoflondon.gov.uk/Pages/default.aspx - co roku stanowi cel turystycznych wypraw tysięcy ludzi. Do jego najpopularniejszych symboli należą: wieża zegarowa Big Ben i most Tower Bridge. Wizytówkę miasta stanowią ponadto: Buckhingam Palace oraz centralny plac miasta Trafalgar Square.Londyn

Spędzając tutaj urlop, warto zwrócić uwagę na obiekty wpisane na listę UNESCO: obserwatorium astronomiczne w Greenwich, Królewskie Ogrody Botaniczne, twierdzę Tower of London, a także teren, na którym znajdują się Pałac Westminster, Westminster Abeby oraz kościół św. Małgorzaty. Atrakcją dla podróżnych może być przejażdżka największym na świecie kołem widokowym London Eye.

W stolicy Wielkiej Brytanii zlokalizowanych jest pięć portów lotniczych: London City Airport, Gatwick, Stansted, Luton oraz największe w Europie Heathrow, do którego należy pięć terminali, obsługujących ok. 65 mln pasażerów rocznie. Lotnisko to położone jest 24 km od centrum miasta. Najszybciej pokonać tę trasę można pociągiem Heathrow Express, który dojeżdża do stacji Paddington w 15 minut, koszt transportu ok. 20£. Do serca metropolii dojechać można również metrem linii Piccadily. Podróż trwa ok. 40 minut, a cena biletu to 5£.

Port lotniczy Luton znajduje się 50 km na północ od centrum miasta, w pobliżu autostrady M1 oraz Obwodnicy Londynu M25. Do centrum stolicy dojechać można liniami autobusowymi: Terravision, Easy Bus, National Line oraz Green Line, co trwa ok. 60-90 minut oraz pociągiem Luton Airport Parkaway (koszt ok. 11£).

Port lotniczy London City Airlport zlokalizowany jest we wschodnim Londynie (w dzielnicy biznesowej Docklands), posiada 1 terminal. Do centrum miasta dojeżdża się koleją Docklands Light Railway ze stacji London City Airport (pociągi kursują co 10 min.). Autobusem linii 473 dostać się można do stacji: Stratford, Silvertown, North Woolwich i Prince Regent DLR Stadion, zaś autobusem 474 do Canning Town, North Woolwich oraz East Beckton via Silvertown.

Lotnisko Gatwick znajduje się ok. 40 km na południe od centrum Londynu i można tam dotrzeć pociągiem Gatwick Express (kursuje co 15 min., podróż trwa ok. pół godz.) oraz EasyBusem dojeżdżającym do stacji West Brompton Underground Stadion (bilet 2£, czas dojazdu to godzina).

Port lotniczy Stansted zlokalizowany jest 48 km na północny wschód od Londynu i obsługuje tanie linie lotnicze. Do centrum Londynu można się stąd dostać pociągiem Stansted Express, który jeździ co 15-30 min. Czas połączenia to ok. 45 min. Możliwy jest również dojazd autobusami linii: Easy Bus, Terravision Express oraz Stansted Express.

Design by Joomla