Na lotnisku należy być na 2 godziny przed lotem. Spóźnienie się do odprawy bowiem może spowodować anulowanie biletu. Pierwszym etapem lotu jest zawsze odprawa biletowo-bagażowa, która zamykana jest 45 minut przed wylotem. Najpierw więc należy udać się do stanowisk odprawy, tak zwanych check-in. Każdy lot posiada nadany numer stanowiska, który można sprawdzić na monitorach w holu ogólnodostępnym lub też nad stanowiskami odprawy.

Bilet elektroniczny, a także dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport należy mieć przy sobie, ponieważ w czasie odprawy podróżny musi je okazać. Po takim sprawdzeniu, na podstawie danych dokumentów otrzymuje się kartę pokładową uprawniającą do wejścia do samolotu.

W czasie odprawy ważną czynnością jest również nadanie bagażu rejestrowanego, jeśli się takowy posiada. Niektóre linie pobierają opłaty za odprawę na lotnisku, na co warto się przygotować.

Po odprawie należy udać się do bramek kontroli bezpieczeństwa. Tutaj sprawdzeni zostają sami podróżni, a także ich bagaże. Z bagażu trzeba wyjąć wszystkie urządzenia elektroniczne i elektryczne ( telefon, suszarka, laptop, zegarek itp. ) i włożyć je do kuwety. Należy również opróżnić kieszenie z przedmiotów posiadających elementy metalowe. To mogą być monety czy klucze.

Zdarzają się lotniska, na których można odprawę dokonać samodzielnie. Istnieją automaty do tego służące. Informacje dotyczące poszczególnych lotnisk oraz tego, czy posiadają one dany sprzęt znajdują się zazwyczaj w internecie. W największych portalach lotniczych jednak można się uch spodziewać.

Ciekawym rozwiązaniem dla podróżujących do krajów spoza Unii Europejskiej jest strefa wolnocłowa – czyli strefa duty-free. Trafia się do niej po kontroli bezpieczeństwa, a w sklepach, które się tak znajdują można taniej kupić alkohol, słodycze czy kosmetyki. To dobre rozwiązanie, ponieważ istnieją ograniczenia co do rzeczy, które można posiadać w bagażu podręcznym.

Choć wiadomo, że zabronione jest posiadanie broni, materiałów wybuchowych, czy innych niebezpiecznych substancji, to jednak nie zawsze jest to takie oczywiste. Warto pamiętać, by nie wkładać do bagażu podręcznego także zapałek, farb, rozpuszczalników, materiałów łatwopalnych ciekłych i stałych – np. gazu do zapalniczek czy spirytusu.

Design by Joomla